Várandósok, kismamák
Várandósok, kismamák részére ajánlások COVID19 járvány idejére.
Eddigi eredmények szerint a várandósok, kismamák és csecsemők nem tekintendőek magasabb kockázatú betegcsoportnak a hasonló egészségügyi állapotú, nem várandós populációhoz képest COVID-19 koronavírus okozta megbetegedés tekintetében.
Általánosságban azonban elmondható, hogy a várandósság megváltoztatja a szervezet védekezőképességét, az immunrendszer működését, mely változások fogékonyabbá tehetik a várandósokat vírusfertőzések tekintetében. A várandósok továbbá magasabb kockázattal rendelkeznek súlyosabb megbetegedés kialakulására vírusfertőzéskor, mint nem várandós társaik.
A várandósok, kismamák részére az általános óvintézkedések betartása javasolt.
Az új koronavírus
A koronavírusok a vírusok egy fajtája, melyek számos betegségnek lehetnek okozói az egyszerű megfázástól egészen a komolyabb megbetegedésekig. A mostani járványt okozó koronavírust azért nevezzük új koronavírusnak, mert ezt a típust még nem sikerült eddig emberben azonosítani. A COVID-19 egy fertőző betegség, amelyet a nemrégiben felfedezett új koronavírus okoz (SARS-CoV-2)
Hogyan terjed a fertőzés?
A betegség cseppfertőzés útján terjed, a fertőzöttek tüsszentésből/köhögésből szétáradó apró cseppek útján, vagy olyan felületek érintésével, amelyekre előzetesen vírusok kerültek.
Mik a tünetek?
A fertőzöttek számottevő része enyhe tüneteket tapasztal és gyorsan felgyógyul, azonban a megbetegedés okozhat súlyos, életveszélyes tüneteket is. Leggyakoribb tünetek: láz, köhögés, nehézlégzés, de jelentkezhet izomfájdalom, fáradtság, hasmenés, hányás, hányinger is.
Nagyobb veszélyben vannak-e a várandósok, a magzatok?
A kismamák nem tekintendőek magasabb kockázatú csoportnak, mint a hasonló korú felnőttek. Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy a vírus a terhesség vagy a szülés során megfertőzheti a babát. Az eredmények alapján a placentán nem megy át a vírus. A rendelkezésünkre álló adatok alapján a gyermekek és csecsemők, fertőzés esetén enyhe tüneteket tapasztalnak.
Mi a teendő betegség esetén?
Amennyiben köhögést, lázat vagy nehézlégzést tapasztal, azonnal forduljon telefonon a háziorvosához és tájékoztassa részletesen a tüneteiről és arról, hogy gyermeket vár.
Ha bebizonyosodik, hogy koronavírus fertőzése van, jelezze védőnőjének és orvosának a fertőzés tényét, és egyeztessenek a további vizsgálatokat illetően.
Várandósként hogyan előzheti meg a vírusfertőzést?
- Csak hiteles forrásból tájékozódjon!
- Figyeljen oda a rendszeres testmozgásra!
- Rendszeresen egyeztessen a területileg illetékes védőnővel!
- Egyeztessen a védőnőjével és orvosával a vizsgálatok időpontjait illetően, készítsen tervet arra az esetre, ha esetleg elkapná a COVID-19 fertőzést!
- Győződjön meg róla, hogy megfelelő mennyiségű gyógyszer áll rendelkezésére. Amennyiben lehetősége van rá, kérjen meg valakit, hogy váltsa ki gyógyszereit!
- Tervezze meg előre bevásárlásait, próbáljon minél kevesebbszer boltba menni, vásároljon be előre pár napra, azonban kerülje a pánikszerű vásárlást!
- Tartsa a kapcsolatot rendszeresen családjával, barátaival - lehetőleg online! Készítsen tervet arra az esetre, ha a fertőzés a közvetlen környezetében is megjelenik!
- Tartsa be a higiénés és járványügyi szabályokat, és igyekezzen másokat is erre bátorítani!
Betartandó óvintézkedések
Az új koronavírus járvány terjedésének megelőzése érdekében az alábbi óvintézkedések betartása szükséges:
- Mosson kezet rendszeresen és alaposan, legalább 20 másodpercig szappannal és folyóvízzel, vagy tisztítsa meg kezét alkoholos kézfertőtlenítővel!
- hazaérkezés után
- ételkészítés előtt és közben
- étkezés előtt
- WC használatot követően
- tüsszentés, köhögés, orrfújás után
- beteggel érintkezés előtt és után
- állatokkal vagy állatok ürülékével való érintkezés után
- Szemhez, szájhoz, archoz ne nyúljon, illetve csak kézmosást követően!
- Szellőztessen rendszeresen!
- Otthonában tisztítsa a gyakran megérintett felületeket rutinszerűen (például: asztalok, ajtókilincsek, villanykapcsolók, fogantyúk, íróasztalok, WC-k, csapok, mosogatók és mobiltelefonok)!
- A gyermekek által használt játékok, eszközök napi fertőtlenítő tisztítása javasolt.
- Kerülje a nagy tömeget, zárt légterű helyiségeket!
- Kerülje az érintkezést betegekkel, aki köhög, tüsszög, lázas – legyen bármilyen okból a betegsége (influenza, bakteriális fertőzés, egyéb)!
- Köhögéskor, tüsszentéskor használjon papírzsebkendőt, amit használat után azonnal dobjon el! Amennyiben erre nincs lehetősége, ne a kezébe köhögjön illetve tüsszentsen, hanem a behajlított kar könyökhajlatába!
- Amennyiben Ön beteg, tartson távolságot másoktól!
- tartózkodjon a másokkal történő szoros fizikai érintkezéstől
- lehetőleg használjon külön WC-t és mosdót
- használjon külön étkészletet
- használjon külön törülközőt
- Csak akkor használjon maszkot, ha légzőszervi tünetei vannak (köhögés, tüsszentés), ezzel védje a környezetében lévőket!
- Szoptatási gyakorlaton ne változtasson, a lehetőség szerinti leghosszabb ideig szoptasson!
További segítségre van szüksége?
Amennyiben további kérdés merül fel Önben, az alábbi elérhetőségeken állunk az Ön szíves rendelkezésére:
- telefonszám: 06 80 277 455 és 06 80 277 456
- emailcím: koronavirus@bm.gov.hu
- honlap: https://koronavirus.gov.hu/
- facebook oldal és messenger: https://www.facebook.com/koronavirus.gov.hu/